Co to jest dieta ketogeniczna? Poznaj zasady, przepisy i jadłospis. Zobacz, jakie są efekty.

Dieta ketogeniczna jest jedną z propozycji dla osób chcących schudnąć. Taki sposób żywienia polega na wyeliminowaniu węglowodanów, cukrów i przetworzonej żywności, którą należy zastąpić zdrowymi tłuszczami. Jej inna nazwa to dieta niskowęglowodanowa lub wysokotłuszczowa.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Fenomen tej diety pomaga schudnąć, zmuszając organizm do spalania tłuszczów zamiast węglowodanów. Jej kolejną zaletą jest normowanie poziomu cukrów we krwi. To może być bardzo korzystnym rozwiązaniem dla osób z cukrzycą.

W diecie ketogenicznej spożywa się wysokotłuszczowe produkty o niskiej zawartości węglowodanów, których należy jak najbardziej unikać, aby nie przybrać na wadze. Węglowodany powinny być zastąpione tłuszczami i białkami występującymi w mięsie, jajach, serach i innych produktach mlecznych, takich jak mleko lub jogurt.

Maksymalna dawka cukru, jaką możesz zjeść, wynosi 2-3 łyżeczki.

Czym są ciała ketonowe?

Jest to grupa związków wytwarzanych przez wątrobę, w momencie, gdy we krwi występuje nadmiar kwasów tłuszczowych. Ketony mogą być wykorzystywane jako energia, mając ogromny potencjał w zakresie obniżania poziomu tłuszczu i cholesterolu.

Dla kogo jest dedykowana dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest bardzo popularna wśród sportowców i kulturystów. Jest ona także używana wśród niektórych osób jako sposób odchudzania, ponieważ pozwala spalać tłuszcz i zdrowo chudnąć ze zbędnych kilogramów. Zwolennicy diety podkreślają także inne korzyści płynące z diety jak zwiększenie energii i poprawa nastroju.

Niestety, przeciwnicy diety twierdzą, że dieta ketogeniczna może być przyczyną powstania i rozwoju wielu różnych problemów zdrowotnych, na przykład kamieni nerkowych i cukrzycy.

Opinie znaleziona na forach i blogach internetowych.

Celem poznania efektów idących za stosowaniem diety ketogenicznej postanowiliśmy sprawdzić strony poruszające tematykę fitness i odchudzanie. Zdaniem niektórych, dieta ketogeniczna pozwoliła im zrealizować ich cel zgubienia zbędnych kilogramów. Jednak inni krytykowali takie podejście za zbyt restrykcyjne i prowadzące do skutków ubocznych, takich jak zaparcia, bóle głowy, nudności, skurcze mięśniowe i nadmierne zmęczenie.

Dorota Cieślak
Website | + posts

Poszukiwania inspiracji dietetycznych prowadzą ją po różnych zakątkach świata. Wiele razy sprawdzała różne sposoby żywienia. Na stronie internetowej postanowiła poszerzyć wiedzę swoich czytelników o sposoby właściwego odżywiania. Jako hobby wybrała czytanie reportaży, podróże i wędrówki górskie.

2 komentarze do “Co to jest dieta ketogeniczna? Poznaj zasady, przepisy i jadłospis. Zobacz, jakie są efekty.”

  1. Spróbowałam diety ketogenicznej i było to dla mnie jak cud. Zgubiłam naprawdę sporo kilogramów, pozbyłam się ciągłego uczucia zmęczenia i odzyskałam zdrowie. Uważam, że zyskałam także jasność umysłu, koncentrację i dobry humor.

  2. Zawsze chciałem schudnąć kilka kilogramów. O diecie ketogenicznej dowiedziałem się z Internetu. Postanowiłem ją zastosować i jestem z niej bardzo zadowolony. Nie czuję abym głodował lub coś w tym stylu. Myślę, że dieta ketogeniczna jest świetnym sposobem by schudnąć bez większego wysiłku i ogólnie poczuć się lepiej.

Dodaj komentarz